Киностудиите „Лукасфилм“ и „Дисни“ са наели един от бащите на франчайза „Х-Мен“ - Саймън Кинберг, да напише сценария и да продуцира нова трилогия от сагата „Междузвездни войни“, съобщава Ройтерс.
Сингълът Love Somebody на Морган Уолън зае първо място в класацията Хот 100 на "Билборд", съобщи сайтът на изданието.
Песента, която излезе на 18 октомври, е третата, с която изпълнителят оглавява класацията.
Уолън обяви песента през месец май в ТикТок и я изпълняваше на концертите си в Европа от турнето One Night at a Time.
Шабузи отстъпи на втора позиция с A Bar Song след 15 седмици на върха на чарта.
Били Айлиш слиза от второ на трето място с Birds of a Feather.
Песента Espresso на Сабрина Карпентър, която миналата седмица заемаше трета позиция в класацията, слиза на пето място, а другото парче на певицата Taste отива на девета от осма позиция.
На четвърто място е Die With a Smile на Лейди Гага и Бруно Марс, който е и на осма позиция в чарта с APT.
Пост Малоун в сътрудничество с Морган Уолън слизат от пето на шесто място с I H
На 24 октомври в Регионален исторически музей – Ямбол ще бъде открита мултимедийна фотографска изложба „Светът на дирижаблите: когато Ямбол беше част от него“ (The World of Airships: When Yambol Was Part of It), съобщи Кремена Димова, говорител на музея. Събитието се организира съвместно с Националния исторически музей. Експозицията е базирана на книгата на професор Масимилиано Пинучи (Италия) „Airships - Designed for Greatness” и ще бъде представена от самия него.
Показана за първи път в Триест (Италия) през 2018 г., в първоначалния си вариант изложбата разказва за епохата на дирижаблите – небесните гиганти, които през втората половина на XIX век превръщат в реалност мечтата на хората да пътуват сред облаците и да прелитат над океани и неизследвани територии, разказва Кремена Димова. Оригинални широкоформатни рисунки и фотографски изображен
Етнографският музей в Разград се превръща в дом на четири древни цивилизации. Това ще стане в рамките на музейно-образователната програма „От Египет... до Скандинавия“, която ще се проведе в периода от 4 до 15 ноември, съобщиха от Регионалния исторически музей в Разград.
В програмата ще бъдат представени четири от най-интересните цивилизации и култури в света: египетската, гръцката, римската и скандинавската. Според музейния педагог Христо Христов целта е по интересен и забавен начин да се обогати историческата култура на децата и да им се отвори вратата към древното минало, през която да се запознаят с различните народи.
По време на посещението си в Етнографския музей децата ще научат любопитни факти за хората, населявали в миналото тези земи, техните бит, култура, вярвания, богове, както и с какво са допринесли за развитието на света до наши д
Магията на ABBA оживя с гласовете на Люси Дяковска и Милица Гладнишка в Народно читалище „Развитие 1869“ в Разград.
В препълнената зала двете певици, съвместно с Плевенската филхармония и под диригенството на Георги Милтиядов, изпълниха едни от най-известните хитове на шведската поп група.
В изпълнение на Люси Дяковска и Милица Гладнишка десетки разградчани чуха хитовите песни като Gimme, gimme, Lay Аll Your love, Take a Chance, One of Us, Mama Mia, Chiquitita, Money, Money и други.
Двете певици през цяло време приповдигаха атмосферата с песни, танци и неизчерпаема енергия, а публиката ги възнагради с бурни аплодисменти.
Концертът под наслов ABBA Symphonie е посветен на 70-ата годишнина на Плевенската филхармония.
Композициите на шведската четворка оживяват при голям интерес в цяла България в нов прочит за симфоничен орке
Тазгодишното издание на пленер "Хартията" на Художествена галерия в Добрич е под наслов "Хартията - същност и намеса", съобщават от културния институт в социалните мрежи.
Художественият пленер ще се проведе от 28 август до 6 септември в залите на галерията.
Десет дни в Художествена галерия - Добрич ще творят художниците Благовеста Нейчева, Валентина Лапчева, Венета Велева, Дора Иванова, Елена Панайотова, Капка Кънева, Красимир Терзиев, Мартина Караиванова, Румен Рачков, Румена Калчева, Теодор Лихо.
"Обединява ги експериментът с ръчната хартия и богатите творчески възможности, които тя предлага. Работният процес традиционно ще протече при отворени врати, а посетителите ще могат да се запознаят с творческата биография на всеки от авторите по време на вечерните срещи", допълват от културния институт.
Проектът се осъществява с финансов
Кинберг ще напише и продуцира филмите заедно с президента на „Лукасфилм“ Катлийн Кенеди, според публикации в „Дедлайн“ и „Върайъти“.
Не е ясно обаче дали филмите ще продължат историята на основните девет филма на „Междузвездни войни“, или ще започнат различен сюжет с нови герои.
Последният девети епизод от основната поредица беше „Междузвездни войни: Епизод IX - Възходът на Скайуокър“ на „Дисни“, написан от Крис Терио и Джей Джей Ейбрамс, режисиран от Ейбрамс и заснет във Великобритания.
Кинберг е най-известен като сценарист и/или продуцент на петте филма за „X-Мен“, както и на „Марсианецът“, „Дедпул“ и „Фантастичната четворка“. Той също така е творчески консултант на „Междузвездни войни: Епизод VII - Силата се пробужда“ и създава анимационния сериал „Междузвездни войни: Бунтовниците“ на „Дисни“.
Към настоящия момент Кинберг продуцира римейк на „Бягащият човек“ (The Running Man, 1987) по романа на Стивън Кинг.
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП.
Изпълнителят бе похвален за неговата дълбока и нестандартна музикална вселена, която е помогнала за популяризирането на страната в чужбина.
Стромай, който е на 39 години, има много малко публични изяви, откакто през май 2023 г. обяви, че спира световното си турне поради здравословни причини.
Изпълнителят на хита Formidable се появи усмихнат на церемонията в двореца. Стромай бе почетен заедно с около двадесет други белгийски личности, някои от които са удостоени с благородническата титла „барон“.
Публични изявления нямаше.
В текст, подготвен предварително от двореца и прочетен на аудиторията, Стромай е приветстван за таланта, дързостга и за смесицата о
Изложбата „Няма само един път. 70 творби от колекция „Илиян Дончев“ ще бъде официално открита в Художествената галерия в Казанлък на 10 октомври, съобщи директорът на културния институт д-р Пламен Петров, който е и уредник на експозицията.
Това е втората изложба от платформата на галерията „Търсачите“ , в рамките на която ще бъдат представяни фрагменти от частни колекции.
В нея са включени творби на Иван Милев, Дечко Узунов, Димитър Чорбаджийски – Чудомир, Светлин Русев, Теньо Пиндарев и други.
Експозицията се явява като своеобразно продължение на големия разговор за значението на фигурата на колекционера в съвременното развитие на художествената сцена и като опит за издирване и осмисляне на отговорите на въпросите „Защо колекционираме?“,
„Какво колекционираме?“ и разбира се - „Как
Моят дълъг и шарен живот, преминал през монархия, социализъм и демокрация, ме е научил да посрещам с малко скептична дистанция наказанията и наградите, с които съм бил удостояван.
Знам, че и наказанията, и наградите често пъти са незаслужени. Това е част от словото на Христо Ганев при получаване на наградата „Св. Паисий Хилендарски“ на 15 ноември 2011 г. – за изключителния му принос за духовното, гражданското и художественото изграждане на българското филмово изкуство и за неговото международно признание.
Днес се навършват 100 години от рождението на писателя, режисьор и сценарист.
„Вълшебното куфарче, свързано с интернет, претъпкано с всестранна информация и знания, е бездушно и студено. То е памет, но не и мисъл, не сърце, не душа. Както някой беше казал – културата е това, което остава у човека, когато забрави всичко, което е прочел...“, казва
Тревненският художник Цветан Колев подрежда нова изложба в столичната галерия „Контраст“.
Експозицията „Средище“ ще бъде открита на 5 ноември и ще продължи до 25 ноември, съобщават организаторите.
„Пет години след юбилейната му изложба по случай 70-годишнината му, той отново ни изненадва със своята наситена с „преживелици” камерност на живописните платна, в която детайлът, отделният момент разкриват притчово-философския си заряд в композиционното си обобщение“, казват от екипа на галерията.
„Всеки, познавайки картините на Цветан, е готов за нови предизвикателства, предложени от неговата фантазия. Говорейки за земните неща, живописта му никога не е приземена, напротив - по шагаловски извисена, одухотворена и търсеща нови пространства“, казват още те.
Цветан Колев е роден на 19 февруари 1949
Електротехник откри древни фрески по време на ремонт във Вила Фарнезина, Рим, предаде АФП. Трите рисунки са били скрити над сводестия таван на някогашната всекидневна на Агостино Киджи (1466-1520), богат ренесансов банкер и меценат, който построява вилата в началото на XVI век.
Преди една година електротехникът Давиде Ренцони извършва проверка в част от двореца. „Отидох да взема едно фенерче и когато го включих, изведнъж видях фреските. Това беше чудо“, спомня си той пред АФП. На фреските могат да бъдат видени херумиви, облечени в бяло, нарисувани на син, червен и златен фон.
Освен тях е нарисуван и гербът на благородническата фамилия Фарнезе. Кардинал Александър Фарнезе се сдобива с вилата през 1579 г. През 1927 г. дворецът е придобит от италианската държава и е подложен на мащабна реставрация.
Откриването на фреските е част от изложба, посветена н